قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک سوم یکی از مهم‌ترین قوانین ترکیب بندی در عکاسی می‌باشد. عکاس‌های لنداسکیپ اهمیت این قانون را به خوبی می‌دانند، گرچه این قانون در سایر گرایش‌های عکاسی هم کاربرد دارد.
این قانون بسیار ساده بوده و بیان کننده این است که سوژه اصلی عکس و یا بهتر است که گفته شود نقطه‌ای از عکس که شما می‌خواهید در مرکز توجه بیننده قرار بگیرد، نباید در مرکز کادر عکس باشد. بهترین نقاط برای جلب توجه چشم بیننده نقاطی هستند که اصطلاحا نقاط طلایی خوانده می‌شوند. اگر کادر عکس هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی به ۳ قسمت مساوی تقسیم شود نقاطی که از تقاطع این خطوط افقی و عمودی به دست می‌آیند نقاط طلایی محسوب می‌شوند.

ruleofthird2

قرار دادن خط افق در یک سوم
شاید پر کاربرد‌ترین استفاده از قانون یک سوم قرار دادن خط افق در کادر عکس‌های لنداسکیپ در محل یکی از خطوط افقی یک سوم باشد. در نمونه عکس‌هایی که مشاهده می‌کنید به خوبی نحوه قرار دادن خط افق در یک سوم پایین کادر و یا در یک سوم بالای کادر مشخص است که به این صورت عکس بسیار زیبا‌تر خواهد شد. نکته بسیار مهم اینکه به هیچ عنوان خط افق را در وسط عکس قرار ندهید.

rule-of-thirds

به همین صورت در مورد سوژه‌های عمودی هم، حتما باید در یک سوم راست و یا یک سوم چپ قرار بگیرند و حضور در وسط عکس اصلا قابل قبول نیست.
با استفاده از این قانون ساده می‌توان چشم بیننده را به نقطه‌ای در عکس که منظور عکاس می‌باشد، هدایت کرد. برای داشتن یک ترکیب بندی قوی و خوب، رعایت این نکات بسیار ضروریست.

اما داستان به همین جا ختم نمى‌شود. به عنوان مثال در نظر بگیرید که مى‌خواهید از دوست خود عکس بگیرید. این بار به جاى اینکه او را در مرکز قرار دهید، قانون یک سوم‌ها را رعایت کنید. اما با توجه به اینکه برخى از دوربین‌ها تنها قابلیت فوکوس تک‌نقطه‌اى در مرکز را دارند با فشردن دکمه شا‌تر مشاهده خواهید کرد که صورت دوست شما تار شده و به جاى آن پس‌زمینه واضح است. در واقع به دلیل اینکه فوکوس در مرکز و بر روى پس‌زمینه صورت گرفته دوست شما خارج از محدوده فوکوس (Out of Focus) است. راه‌حل چیست؟

rule of thirds 1

بسیار ساده است، در این مواقع ابتدا صورت دوست خود و یا نقطه مورد نظر را در مرکز کادر قرار دهید، دکمه شا‌تر را تا نیمه فشار دهید تا دوربین در آن فاصله و روی آن نقطه فوکوس کند (هنگامى که دوربین با موفقیت فوکوس مى‌کند صداى بیپى شنیده می‌شود) سپس در حالی که دکمه شا‌تر را همان‌طور تا نیمه نگه داشته‌اید کادر مورد نظر را طبق قانون یک سوم‌ها ببندید و دکمه شا‌تر را تا آخر فشار دهید تا عکس شما ثبت شود.

rule of thirds 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *